Přejít k hlavnímu obsahu
load

9 tipů, jak skladovat ovoce a zeleninu na zimu

skladování zeleniny a ovoce

Sklizeň ovoce a zeleniny je obvykle velmi příjemným završením pěstitelské sezony. Jak ale zeleninu a ovoce skladovat tak, aby vydrželo? Dříve, než do svého sklepa snesete první úrodu, vám v našem článku poradíme, jak ji na skladování pořádně připravit.

Výhodu mají majitelé sklepa situovaného pod úrovní terénu, kde je stejně nízká teplota během celého roku. Skladování je možné i v domě bez podzemního sklepa, například v nevytápěné garáži, zde ale teplota neklesá pod nulu. Problematické a omezené je skladování v bytech bez sklepů nebo spíží s nižší teplotou.

 

Přehled sekcí v článku:

 

Dezinfekce sklepa

Sklepy pod terénem, zvláště ty staré, obvykle nemají hydroizolaci a drží se v nich vysoká vzdušná vlhkost. Díky tomu zůstávají skladované ovoce a zelenina šťavnaté, na druhou stranu je to ideální prostředí pro šíření plísní.

Nejednou se tu vyskytnou slimáci nebo hmyz.

Proto začátkem podzimu sklep zameťte, odstraňte všechny pavučiny, posbírejte slimáky. Připravte roztok vody s práškovým vápnem a sklep vybělte – vápno má dezinfekční účinek. V rozích, kde proráží plíseň, použijte sprej proti plísni.

Vysoce účinná je i dezinfekce sklepa sirnými knoty. Pokud máte parní čistič, můžete na čištění sklepních prostor použít horkou páru. Tento způsob je ekologický a ekonomický zároveň.

 

Příprava skladovacího vybavení

Pozornost při přípravě věnujte nejen prostorám, ale i skladovacímu vybavení, přepravkám a regálům. Důkladně očistěte regálové sestavy a dezinfikujte jejich povrchy. Použít můžete obyčejný ocet, dejte si však pozor na povrchy bez úpravy, kde by mohl ocet způsobit skvrny.

Jaké jsou ideální přepravky na skladování ovoce a zeleniny?

Nejpraktičtější jsou plastové přepravky, které jsou na rozdíl od dřevěných odolné vůči vlhkosti, a můžete je jednoduše sterilizovat. Sežeňte si přepravky různých velikostí a využívejte je podle potřeby.

Dříve než ovoce a zeleninu do přepravek uskladníte, všechny (použité i nové) dobře omyjte, vyčistěte kartáčem a sterilizujte. V každé se totiž mohou nacházet spory plísní. Do plastových přepravek vždy vložte jen takové množství úrody, které zvládnete odnést, a zároveň se na sebe dají ukládat.

Pro lepší manipulaci je však vhodnější ukládat je do regálů samostatně.

 

Skladování zeleniny a ovoce

9 tipů, jak skladovat ovoce a zeleninu na zimu

Ovoce a zelenina by se měly skladovat odděleně. Doporučuje se to kvůli šíření spor plísní a kvůli specifickým látkám, které se uvolňují při skladování a které na sebe mohou mít vzájemně negativní vliv.

Při dlouhodobě společném skladování jablek a mrkve například jablka po čase mění chuť směrem k mírně nahořklé.

 

Skladování zeleniny

1. Skladování mrkve

Známe několik způsobů, jak skladovat mrkev ve sklepě. Nejjednodušším a ověřeným způsobem je skladování mrkve v písku. Podle rad našich předků se takto kořenová zelenina ve sklepě udrží déle šťavnatá.

Jak na to?

  • Po sklizni mrkev, která byla určená na zimu, nečistěte od zeminy. Jenom odlomte listy, aby skrze ně neunikala vlhkost.
  • Zkontrolujte, jestli mrkev nejeví známky mechanického poškození, napadení plísní nebo jiného onemocnění. Zkontrolovanou mrkev nechejte dobře oschnout v tmavé a dobře větrané místnosti dle potřeby (asi 2 dny).
  • Připravte si sterilizovanou plastovou přepravku a umístěte ji na tmavé a suché místo ve sklepě, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Do přepravky nasypte vrstvu písku, která bude oddělovat uskladněnou mrkev od jejího plastového povrchu (cca 3 – 5 cm).
  • Ukládejte mrkev kořenem dolů (v takové poloze, v jaké rostla v zemi) a zasypte ji tak, aby z písku vystupovala jen vrchní část s listovým srdíčkem. Dejte si pozor, aby se mrkve vzájemně nedotýkaly a ani se nedotýkaly plastových povrchů přepravky. Zabráníte případnému šíření chorob mezi skladovanou zeleninou.
  • Písek můžete mírně navlhčit a dosypat na místa, kde si pod vlivem vlhkosti příliš „sedl“.

Takovýmto způsobem si budete jisti, že i po několika měsících bude uskladněná mrkev šťavnatá a křupavá, jako kdybyste ji zrovna vytáhli ze země.

 

2. Jak skladovat papriky?

S paprikou je to o něco náročnější než s jinými plodinami. Dlouhodobé skladování je velmi náročné, a pokud sklidíte papriku ve stavu plné zralosti, vydrží vám maximálně 2 měsíce.

Sklizeň papriky ve stavu technické zralosti vám umožní skladovat ji za správných podmínek přibližně 4 měsíce. Jak na to?

Jde o podobný způsob jako v případě kořenové zeleniny:

  • Úspěšnost zimního skladování papriky umíte ovlivnit už při její sklizni. Odeberte ji z keříku i se zelenou stopkou a zkontrolujte, jsou-li všechny plody bez jakýchkoliv náznaků mechanického poškození a plísňového onemocnění.
  • Připravte si sterilizované plastové nádoby/přepravky a umístěte je na tmavém a suchém místě v prostoru s konstantní teplotou 10 – 12° C.
  • Do přepravky nasypte vrstvu písku, která bude oddělovat uskladněnou papriku od plastového povrchu (asi 3 – 5 cm). Zapíchněte papriku zelenou stopkou do písku tak, aby konec papriky ukazoval nahoru a zasypte ji.
  • Dejte pozor, aby se papriky vzájemně nedotýkaly sebe ani plastových povrchů přepravky. Zabráníte případnému šíření chorob mezi skladovanou zeleninou. Písek mírně navlhčete a dosypte na místa, kde je to třeba.

 

3. Správné uskladnění brambor

Pro skladování brambor je ideální čistý a sterilizovaný sklep s konstantní teplotou kolem 4 – 6°C a vysokou vlhkostí vzduchu. Dobře uskladněné brambory vydrží přibližně 6 – 8 měsíců.

Na uskladnění jsou ideální přepravky a správný postup je velmi jednoduchý:

  • Brambory nechte po sklizni odležet a oschnout. Jde o takzvané období „hojení“, kdy za dobrého počasí schnou přibližně 2 týdny. Zahojené a vysušené brambory důkladně přeberte a vyřaďte všechny, které mají výrazné poškození, napadení chorobou nebo jsou zelené.
  • Vytříděné brambory nechte ještě „vydýchat“ v tmavé, dobře větrané místnosti s teplotou kolem 12 – 17°C.
  • Připravte si vyčištěné a sterilizované přepravky nebo bedny. Do nich naskládejte brambory tak, aby nepřesahovaly výšku 60 cm. Takto budou dýchat i ty brambory, které jsou uloženy v úplně spodní vrstvě. Během celého skladování úrodu kontrolujte a v případě, že zjistíte výskyt plísně a hniloby, napadené kusy ihned odstraňte a překontrolujte zbytek brambor.

 

4. Jak skladovat cibuli, aby nezplesnivěla?

Cibule je velmi náročná na skladovací podmínky a lehce se kazí. Mnoho pěstitelů asi neví, že tajemství se skrývá ve správném sušení. Po sklizni úrody byste měli cibuli důkladně vysušit v suchém a dobře větraném prostředí, například v krytém skleníku.

První fáze sušení trvá přibližně týden.

Následně ještě dosušte slupky na jednotlivých cibulích. Nezapomeňte na to, aby se při sušení cibule nedotýkaly a měly kolem sebe dostatek vzduchu na odvod vlhkosti. Dosušování může trvat i další dva týdny. Jakmile jsou listy vysušené, kořeny drsné a suché a slupka na cibuli jako z papíru, zelenina je připravena ke skladování.

Postupujte následovně:

  • Z cibulí odřežte kořeny a odstraňte volné slupky. Plánujete vázat cibuli do svazků? V tom případě stonky nemusíte zkracovat, jinak je klidně zkraťte (k vázání přikládáme i video návod, my však preferujeme uskladnění bez vázání).
  • Pokud máte ořezané a očištěné plody, nachystejte si děrované nylonové sáčky nebo staré silonky. Vkládejte do nich jednu cibuli za druhou, a pokud vám to kapacity dovolí, oddělte je od sebe uzlíkem, abyste zabránili šíření plísně nebo nákazy. Takový svazek zavěste na suché tmavé místo s konstantní teplotou, která je nižší než průměrná teplota v bytě nebo v domě.
  • Pokud nemáte nylonové sáčky nebo staré silonky a nechce se vám cibuli vázat do věnců, uskladněte ji v proutěných košících, ošatkách nebo kartonových krabicích s otvory. Tyto otvory jsou nezbytné pro správnou cirkulaci vzduchu a zabránění tvorby plísní.

Naše rada navíc:

S cibulí nakládejte opatrně, jinak hrozí vznik „modřin“, ze kterých se potom tvoří kazy a plísně. Ty se následně mohou rychle šířit i na jinak zdravé kusy. Cibule si také nerozumí s bramborami (plyny z brambor způsobují její rychlé kažení), proto je neskladujte spolu.

Nezapomeňte, že pach z cibule přejde na jablka a jiné skladované ovoce, proto by měly mít ideálně svůj vlastní prostor.

 

5. Návod, jak uskladnit kedlubny

Urodilo se vám v této sezoně hodně kedluben? Jejich zimní skladování je poměrně jednoduché, a pokud dodržíte základní zásady, vaše ztráty budou minimální. Návod je v podstatě totožný, jako v případě skladování mrkve.

Stačí následovat tyto ověřené kroky:

  • Po sklizni kedlubny nečistěte od zeminy. Odlomte listy z bulvy tak, aby přes ně neunikala během sušení a skladování vlhkost. Nechte jen malinké zárodečné lístečky v jeho středu.
  • Zkontrolujte jednotlivé kedlubny, nejeví-li známky mechanického poškození, napadení plísní nebo jiným onemocněním. Zkontrolované kedlubny nechte dobře vyschnout v tmavé a dobře větrané místnosti podle potřeby (asi 2 dny).
  • Připravte si sterilizovanou plastovou přepravku a umístěte ji na tmavé a suché místo ve sklepě, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Do přepravky nasypte vrstvu písku, která bude oddělovat uskladněné kedlubny od jejího plastového dna (3 – 5 cm).
  • Ukládejte kedlubny kořenem dolů a zasypte je pískem tak, aby z nich byla vidět jen vrchní část s listovým srdíčkem. Dejte si pozor, aby se kedlubny nedotýkaly jedna druhé, ani plastových povrchů přepravky. Zabráníte případnému šíření chorob mezi uskladněnou zeleninou.
  • Písek mírně navlhčete a dosypte na místo, kde je ho nedostatek. Takto docílíte toho, že i po několika měsících skladování budou kedlubny šťavnaté, jako když jste je právě vytáhli přímo ze země.

 

6. Pravidla pro uskladnění česneku

Česnek skladujte podobně jako cibuli. Úspěch přezimování úrody závisí hlavně na kvalitě sušení plodin. Po sklizni česnek důkladně vysušte v suchém a dobře větraném prostředí alespoň 5 dní.

Při sušení nezapomeňte na to, aby se hlavičky česneku nedotýkaly a měly kolem sebe dostatek vzduchu na odvod vlhkosti.

Jakmile jsou hlavičky dostatečně suché, můžete začít se skladováním:

  • Pokud česnek skladujete v koších a přepravkách, seřízněte kořeny na 3 mm a stopku na 10 cm. Pokud ho zaplétáte do svazků nebo skladujete ve formě „kytic“, seříznutí je ideální na 20 – 30 cm. Na vázání česneku přikládáme i video návod, my však preferujeme skladování bez vázání.
  • Zbylé vysušené kořeny z hlavičky „vypálíme“ na hořáku nebo nad jiným plamenem. Takto zabráníme opětovnému brzkému klíčení. Ořezané, očištěné a opálené česneky vkládáme do děrovaných nylonových sáčků nebo starých silonek. Pokud vám to kapacity dovolí, oddělte je od sebe uzlíkem, abyste zabránili šíření případné plísně nebo nákazy.
  • Svazek česneků zavěste na suché tmavé místo s konstantní teplotou, která je nižší než průměrná teplota v bytě nebo v domě. Pokud nemáte nylonové sáčky nebo staré silonky a nechce se vám česnek vázat do věnců, uskladněte jej v proutěných košících, ošatkách nebo kartonových krabicích s otvory. Tyto otvory jsou nezbytné pro správnou cirkulaci vzduchu a zabránění tvorby plísní.

 

7. Skladování dýně

Dýně je sice objemnější, ale i tuto zeleninu umíte při správném postupu úspěšně skladovat během zimy. Plody musí nejprve projít procesem schnutí, proto dodržujte následující kroky:

  • Plody dýně sklízejte až tehdy, když jsou úplně vyzrálé (stopka jim začíná vysychat). Nechte je na slunci proschnout přibližně 2 – 3 dny, potom úrodu zkontrolujte a odstraňte přebytečnou zeminu vlhkou utěrkou.
  • K dlouhodobému skladování si nechejte jen kusy, které nemají žádné mechanické poškození a chorobu. Takové zdravé a silné dýně nechejte odležet při pokojové teplotě další 2 – 4 týdny, dokud kůra neztvrdne a stopka úplně nevyschne. Následně dýně přesuňte k dlouhodobému skladování do sklepa, kde jsou k tomu vhodné podmínky (10 – 15°C/vlhkost vzduchu 50 – 80%).
  • Dýně umístěte do přepravek, které předtím sterilizujte. Na dno přepravek umístěte dostatečnou vrstvu slámy, aby vzniklo tzv. slaměné hnízdo. Jednotlivé dýně by se neměly vzájemně dotýkat jedna druhé.
  • Přepravky umístěte do regálu a na menší dřívka/podstavce, abyste zabezpečili dostatečné proudění vzduchu ze všech stran. Takto uskladněné dýně by měly vydržet bez problémů 4 – 5 měsíců.

Nezapomeňte na pravidelné kontroly skladované úrody.

Jakmile začnete mít pochybnosti o bezchybném stavu dýně, zpracujte ji. Jinak hrozí rozšíření plísní a chorob napříč celou úrodou.

 

8. Jak správně uskladnit cuketu

Úspěch skladování cukety závisí na správné sklizni a přípravě. Cukety musí být před skladováním zcela vyzrálé. Sklizeň by měla nastat, až když přestanou růst, mají tlustou slupku a při poklepání vydávají dutý zvuk.

Následně byste měli:

  • nechat ránu po odřezání stopky zaschnout,
  • zkontrolovat mechanické poškození či napadení chorobami,
  • uskladnit cukety ve sterilizované přepravce ve sklepních regálech tak, aby nebyly ve vlhkém prostředí. Cukety jsou citlivé na vlhkost, proto je velká pravděpodobnost, že se jim ve sklepech nebude dobře dařit. V takovém případě je lepší je skladovat v suché a nevytápěné garáži.

 

Skladování ovoce

1. Skladování jablek

Ne každá odrůda jablek je vhodná k dlouhodobému skladování. Dodržte správné postupy a pochutnejte si na „čerstvých“ jablkách i na jaře.

Soustřeďte se na následující kroky:

  • Důkladně zkontrolujte úrodu, jestli jablka nejsou potlučená, jinak mechanicky poškozená (červi, škrábance apod.) nebo nemají žádné jiné známky onemocnění.
  • Jablka uskladňujte do sterilizovaných přepravek, které mají po stranách díry na větrání, aby se zabezpečila dostatečná výměna vzduchu.
  • Jablka by se neměla navzájem dotýkat, aby se předešlo šíření plísní a jiných forem nákazy.

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu uskladněné úrody a průběžně odstraňujte ovoce, které má náznaky kazivosti.

 

2. Jak uskladnit hrušky

Hrušky se skladují podobně jako jablka. Vyžadují tmavý, dobře větraný prostor, kde je vysoká vlhkost vzduchu. Vyžadují o něco nižší teploty (kolem 1°C), jinak dozrávají příliš rychle.

Pokud chcete svoji úrodu uchovat čerstvou co nejdéle, dodržujte tyto rady:

  • Důkladně zkontrolujte úrodu, jestli hrušky nejsou potlučené, jinak mechanicky poškozené (červi, škrábance apod.) nebo nemají žádné jiné známky onemocnění.
  • Hrušky uložte do sklepa s nízkou průměrnou teplotou vzduchu a vysokou vlhkostí vzduchu (90 – 95%). Tak předejdete scvrkávání a vysychání plodů. Ukládejte je stopkou nahoru do přepravek s otvory po stranách a na dně. Tak docílíte dostatečné cirkulace vzduchu. V ideálním případě je ukládejte jen do jedné vrstvy.
  • Přepravky můžete před uložením vystlat slámou, abyste zabránili případnému otlučení. Hrušky by se neměly navzájem dotýkat, předejdete tak šíření plísní a jiných forem nákazy.

Nezapomínejte, že hrušky je třeba skladovat odděleně nejen od zeleniny, která by ovlivnila jejich aroma, ale i od jablek. Plody pravidelně kontrolujte.

 

Univerzální tipy pro úspěšné skladování

1. Probírání a očista, základ zdraví

Po sklizni nechte zeleninu a ovoce proschnout na vzduchu pod střechou. Je to důležité zvláště tehdy, pokud jste úrodu sklízeli v deštivém počasí. Do přepravek je dávejte na světle, mimo sklep.

Před uložením zkontrolujte každý jeden kus.

Ovoce očistěte od listí, brambory a zeleninu očistěte od hlíny pomocí rukavic a u kořenové zeleniny odřežte nať asi 1 cm nad růstovým vrcholem. Poškozené plody odložte stranou k rychlé konzumaci.

 

2. Ne každý druh ovoce a zeleniny je vhodný k dlouhodobému skladování během zimy

Skladovat bez obav můžete zimní odrůdy jablek a hrušek, pozdní brambory, kořenovou zeleninu od mrkve, petržele, celeru, přes pastinák až po různé druhy řepy a také listovou zeleninu. Nízká teplota zabezpečí dlouhou trvanlivost, vysoká vzdušná vlhkost zase to, že zelenina a ovoce nezačnou vysychat a scvrkávat se.

Vzpomínané druhy přitom vydrží v závislosti od odrůdy a samotného skladování v dobrém stavu až do jarních měsíců. V případě brambor zůstanou čerstvé až do další bramborové úrody.

 

3. Nezapomínejte na kontrolu

Pokud uskladňujete ovoce a zeleninu na zimu poprvé, může být pro vás překvapením, že sem tam dochází ke hnití jednotlivých kusů. Proto je důležité čas od času vše překontrolovat a shnilé kusy odstraňovat, aby nebyly zdrojem infekce pro okolí.

 

Tip na závěr:

Každý rok je úroda trochu jiná. Jednou se urodí víc jablek, jindy víc kořenové zeleniny, proto při plánování a koupi regálů také upřednostněte, které je možno přestavovat a přizpůsobovat velikosti přepravek, které právě použijete.

 

Další články na blogu:


Vyberte si ideální přepravky na ovoce a zeleninu