Přejít k hlavnímu obsahu
load

Jarní úklid je tady! Nezapomeňte ani na regály ve vaší spíži

Jarní úklid je tady! Nezapomeňte ani na regály ve vaší spíži

Chystáte se na jarní úklid kovových nebo dřevěných regálů ve spíži? Poradíme vám, jak to udělat co nejefektivněji.

Proč vůbec uklízet regály v spíže právě na jaře?

Ano, jde o zvyk, ale má praktické opodstatnění. Zásoby z minulého roku, ať už zavařeniny nebo zelenina, jsou z větší části snědeny. Ve spíži je tak dostatek místa na práci.

Vše můžete přeorganizovat, posunout, pořádně vyčistit a připravit tak na novou sezónu.

Regály zkontrolujte a naplánujte budoucí uložení

Promyslete si postup práce a také to, jaký má být výsledek, co se týče organizace uložených věcí. Jako první očima zkontrolujte, zda ve spíži není něco na vyhození od potravin po záruce přes plesnivé marmelády až po zahnívající zeleninu či ovoce.

Vše, co je ve špatném stavu, vyhoďte. Tím se uvolní místo na následné přesuny.

Vyjasněte si, jak vše prakticky uspořádat.

Tip k nezaplacení: Použijte ochranný papír

Malé „pohromy", jako například vyteklou tekutinu ze zavařeniny, v budoucnu rychle a jednoduše zvládnete, pokud na regál položíte speciální tenký voskový papír, který se prodává v rolích.

Když se něco stane, kus zašpiněného papíru odstřihnete, vyhodíte a nahradíte novým.

Stačí utřít

Dřevěné ani kovové regály do spíže nesnášejí vodu. Od prachu je stačí otřít dobře vyždímaným, jemně vlhkým hadrem. Kromě žebříku si připravte vědro s horkou vodou, utěrku z mikrovláken a kuchyňskou houbičku.

Do vody přidejte pár kapek saponátu.

Chcete-li se vyhnout chemii, saponát nahraďte cca 2 polévkovými lžícemi běžného kuchyňského octa na 5 litrů vody. Kyselé prostředí brání rozvoji nežádoucích mikroorganismů.

Kovové versus dřevěné regály do spíže

O kovových regálech platí, že pokud je jejich povrch opatřen kvalitní barvou, dobře odolávají i mokrému hadru. Pokud někde objevíte uschlé zbytky, například po vyteklé zavařenině, navlhčete je.

Po chvíli by se měly dát snadno odstranit.

Pokud stále drží, nasypte na navlhčené místo jedlou sodu nebo obyčejnou sůl a dobře vydrhněte kuchyňskou houbičkou.

Dřevo je mnohem citlivější.

Pokud je opatřeno lakem nebo barvou, obvykle ho stačí přetřít vlhkým hadrem. Náročnější je odstranit zaschlé zbytky ze dřeva původně ošetřeného pouze jemnou vrstvou laku, olejem nebo nevhodnou barvou, protože unikající kapalina se mohla vsát do povrchu.

Pokud se nevsákla hluboko, pomůže jemný smirek na dřevo.

Uklízejte odshora

Uklízet regály začněte odshora, aby případný prach či špína padaly dolů. Máte horní poličku zaplněnou? Přeložte část věcí jinam, uvolněné místo vytřete a posunujte na něj vedle uložené věci.

Nakonec vraťte nahoru to, co jste odložili. S otíráním vlhkým hadříkem postupujte po jednotlivých regálech.

Jako poslední vytřete podlahu a spíž dobře vyvětrejte.

Hlavně prakticky

Rozmístění potravin, pomůcek a jiných věcí má být praktické, aby vám usnadnilo práci. Nespotřebované zavařeniny a „starší" potraviny uložte na místo, kde po nich automaticky sáhnete jako po prvních, když budete připravovat jídlo.

Když už jste začali s úklidem, nastal ideální čas na výškové přestavění polic, které umožňuje kvalitní regál od REGALSISTEM.


Vyberte si regál do spíže