Přejít k hlavnímu obsahu
load

Vybíráte skladové regály? 7 praktických tipů, jak je šikovně umístit

Ať už zařizujete větší nebo menší sklad, základní princip je stejný: dostatek prostoru pro zboží a pohyb osob. Jak na to? Základem je plán a rozumné využití vertikálního prostoru.

Vybíráte skladové regály? 7 praktických tipů, jak je šikovně umístit

Sklad, který je pořádně zařízen a vybaven, je jedním z pilířů úspěšného podnikání. Sklad musí být přehledný, uspořádaný s ohledem na maximální efektivitu a časovou úspornost. Kromě případné techniky a zboží budete k zařízení potřebovat regály.

Kolik? Jak velké a kam je umístit? Na tyto otázky vám dá odpověď velikost vašeho skladu a množství zboží, které máte. Přesto existuje pár univerzálních tipů, které vám se zařizováním pomohou. Při umísťování regálů platí, že raději jednou a pořádně. Pozdější úpravy jsou náročné.

1. Vyberte si správný typ regálů

Vybíráte skladové regály? 7 praktických tipů, jak je šikovně umístit

V první řadě potřebujete vědět, jaké regály vlastně potřebujete. Existují různá řešení a každé vyhovuje jinému sortimentu. Typ regálu závisí na váhy, také na velikosti uskladněného materiálu a na způsobu manipulace s ním.

Existují policové regály, paletové regály, mobilní regály, ale i regály na pneumatiky nebo konzolové regály na velkoplošný materiál, jako například tyče. Důležitá je i celková nosnost. O tom, jak si prověřit nosnost regálu si můžete přečíst v samostatném článku.

Vybíráte skladové regály? 7 praktických tipů, jak je šikovně umístit

2. Nakreslete si plán skladu

Dalším krokem je plán. Jednoduše si vezměte papír a pero a začněte s návrhem skladu na papíře. Přepočítejte si měrkou rozměry skladu i rozměry regálů a snažte se je logicky umístit do prostoru. Přitom nezapomínejte na uličky. Pravděpodobně první návrh nebude dokonalý, ale získáte solidní přehled o tom, kolik regálů se do skladu vejde a kde jsou kritická místa.

3. Myslete na dostatečně široké uličky

Už při samotném návrhu na papíře musíte počítat s prostorem, ve kterém se budete pohybovat vy, skladníci, případně pracovníci na vysokozdvižných vozících. Pokud nebudete používat vozík, mohou být uličky užší.

Paradoxně největší pozor si dávejte při menších skladech s drobným zbožím. Na první pohled se zdá, že vše může být natěsno, ale není to tak.

Rozmístění regálů a šířku uliček nejlépe prověří nákres přímo ve skladu. Zkuste si křídou nakreslit rozměry regálů na zem a projděte se po skladu. Máte všude dostatek místa?

4. Ukažte nákres klíčovým zaměstnancům

Plán jste si udělali, uličky zohlednily a plánujete objednávat první regály? Ještě se zastavte, pokud ve vaší společnosti pracují další zaměstnanci, kteří budou se zbožím manipulovat, případně řidiči, zeptejte se jich na jejich názor. Můžete od nich získat cenné připomínky k vašemu návrhu.

5. Dostatek světla je stejně důležitý

Regály umístěte i v závislosti na zdroji světla. Ten by měl osvětlovat zejména prostor mezi uličkami. Světlo nesmí být přímo nad regálem, protože v takovém případě osvětlíte pouze vrchní poličku a všude jinde budete mít stín.

6. Maximálně využijte vertikální prostor

Ať je váš sklad jakkoli velký, časem vám bude malý. Problémem bývá zejména slabší organizace prostoru nebo nedostatečné využití celé výšky místnosti. Nespoléhejte na to, že momentálně vám stačí i menší regály. Raději si je kupte méně, ale pořádně.

Vybíráte skladové regály? 7 praktických tipů, jak je šikovně umístit

Nebojte se nejvyšších poliček, můžete do nich umístit sortiment, který se prodává zřídka nebo mimosezónní zboží.

7. Vytvořte sklad ve skladu

Pokud jste již někdy slyšeli o pravidle 80/20, tak víte, že ve většině obchodů 80% zisku vytváří pouze 20% zboží. Jde o nejprodávanější zboží, který musíte mít vždy po ruce. Pro toto zboží vyhraďte speciální regály, které budou vždy po ruce a blízko výdejny zboží. Je to jakoby sklad ve skladu. Samostatná oblast, kterou si dobře promyslete, protože zde budete nejčastěji.

Zdá se vám, že stále nemáte před sebou vhodné řešení? Můžete se obrátit na nás. Spolu s různorodou nabídkou regálových systémů poskytujeme i poradenství. Nemusíte nikam chodit. Náš pracovník přijde k vám, zaměří prostor a na základě vašich požadavků najdeme ideální řešení pro váš sklad.


Navrhněte si vlastní regál