Přejít k hlavnímu obsahu
load

Víte, co je retrak a jaké výhody vám přinese?

retrak-v-paletovem-sklade-900x500px

Setkali jste se někdy s pojmem retrak a není vám jasné, o co přesně jde? V následujícím článku vám vysvětlíme, jaký je jeho účel a jaké výhody může přinést téměř každému skladu.

Vysokozdvižný vozík (VZV) dnes patří ke standardnímu vybavení větších skladů. Umožňuje firmám využívat vertikální kapacitu skladu, pracovníkům dosáhnout na vysoko umístěné police a manipulovat s těžkým a nadrozměrným zbožím.

Známe několik typů VZV, například:

  • vozíky s vidlicemi a protiváhou,
  • vozíky s výsuvnými vidlicemi,
  • terénní vozíky,
  • teleskopické nakladače,
  • retraky.

 

Co je to retrak?

Retrak je typ vysokozdvižného vozíku, který je určen pro obsluhu paletových, mobilních či poschoďových regálů a manipulaci s euro paletami speciálně v úzkých uličkách. Název retrak je odvozen z anglického pojmenování „reach truck“ (reach = dosáhnout, truck = vozík), které popisuje schopnost retraků dosáhnout prakticky všude.

Jde o elektrické čtyřkolové zařízení s příčně sedící obsluhou.

Znamená to, že řidič vozíku nesedí ve směru jízdy čelem, ale bokem. Díky tomu a díky výsuvnému zdvihacímu zařízení bylo možné dosáhnout takových rozměrů vozíku, že ani užší ulička pro něj není problém.

Existují dva typy navádění v regálové uličce:

  1. Mechanické – pomocí bočního vedení nainstalovaného z obou stran podél uličky, která brání tomu, aby se vozík vychýlil do stran.
  2. Indukční – do podlahy se zabuduje cívka, jejíž pomocí se vozík navádí a která automaticky udržuje jeho pozici v uličce.

 

Výhody retraku

Retrak vám díky svým praktickým vlastnostem a rozměrům může přinést mnoho výhod. Mezi největší z nich patří.

 

1. Jednoduchá manipulace a rozhled

Díky bočnímu sezení má řidič VZV lepší rozhled, což zvyšuje bezpečnost při manipulaci se zbožím. Řidič se např. při couvání nemusí příliš otáčet, stačí otočit hlavou. Ovládání vozíku je pro jeho menší rozměry jednodušší a není potřeba tak často měnit směr jízdy.

Vozík je též velmi stabilní i bez nutnosti protiváhy.

 

2. Šetření skladových nákladů

Jelikož retraku stačí na otočení méně místa, snižují se nároky na šířku skladové či regálové uličky (je možná obsluha uličky s šířkou menší než 3 metry). Zároveň umožňuje obsluhu do výšky 10 až 12 metrů.

Pokud k tomu zvolíte to správné regálové řešení, maximalizujete využití prostoru skladu a ušetříte skladové náklady.

 

3. Zvýšení produktivity

Retrak vám může pomoct zvýšit efektivitu práce. Poskytuje pohodlné ovládání, jednoduchou a bezpečnou manipulaci se zbožím, vysokou stabilitu a nosnost (standardně od 1000 do 2500 kg) a schopnost dostat se téměř všude.

Napomáhá tomu i mnoho přídavných technologií, např. naklápění vidlic či asistenční systémy.

 

4. Vyšší přesnost

Díky možnosti zdvihnout obsluhu do výšky spolu s paletou a zbožím je možné přesněji založit zboží do regálu. K manipulaci v regálové buňce proto potřebujete méně tolerance než u vozíků, ve kterých obsluha zůstává po celou dobu na zemi.

V takovém případě je potřebná vyšší světlost buněk a větší výška regálů.


Jak jste se měli možnost dozvědět, retrak je důležitým druhem skladové techniky a může být pro vaši firmu velkým přínosem. Myslete na výběr té správné techniky už při projektování skladu a návrhu regálového řešení, se kterým vám v Regalsistem rádi pomůžeme.


Kontaktujte nás