Přejít k hlavnímu obsahu
load

Rychlé vyskladnění? Žádný problém

Neznáte tajemství úspěchu velkých logistických center? Jak je možné, že jejich vyskladnění je tak plynulé, bez žádných komplikací a vedlejších efektů? Může za to dokonale synchronizovaný systém složený z několika aspektů, které si ukážeme i v následujícím článku.

Volba správných regálů

Základem každého skladu jsou vhodně zvolené regály a regálové sestavy . Kromě toho, že si vyberete správně je důležité je i patřičně umístit tak, aby bylo skladování praktické a navíc efektivně. Velká logistická centra se drží názoru, že kvalita regálů, spolu s dokonalou synchronizací skladu tvoří základ každé logistické činnosti.

Aby jste se mohli ve skladu pohybovat a mohli jste s lehkostí manipulovat s technikou a materiálem, který uskladňujete, musíte zajistit, aby při každém regálu byl dostatek prostoru pro pohyb i manipulaci a to volbou dostatečně širokých a vhodně řešených uliček.

Rychlé vyskladnění? Žádný problém

Systém FIFO

Dále je to systém FIFO. Co to vlastně je? Tento systém zajišťuje plynulý tok materiálu do podniku a venku z podniku. Zkratka pochází z anglické fráze "first in first out". Jeho hlavní princip spočívá v tom, že výrobek, který byl jako první uskladněn, musí být zároveň co nejrychleji vyskladněný.

Nejčastěji tento systém využívají maloobchodní řetězce. Tento systém používá například i společnost Staropramen, která disponuje čtyřmi velkými sklady. Ve všech jejích skladech probíhá řízení zásob právě systémem FIFO. Vi chvíli, jak dostane skladník příkaz k expedic určitého výrobku v požadovaném objemu, vyskladňováno výrobky s nejstarším datem.

 

Rychlé vyskladnění? Žádný problém

Kromě toho je mimořádně důležitá koordinace práce a schopnost pracovníků sladit všechny své činnosti v rámci efektivního uskladnění i vyskladnění. Pozornost zaměřena na lidský faktor, hraje proto také významnou roli z hlediska zvyšování efektivnosti skladování jakéhokoliv skladu. Sladit všechny pracovníky v rámci organizace práce je totiž prvořadé, jako při skladování, tak i v jiných oblastech.