Přejít k hlavnímu obsahu
load
 1. Hlavní stránka
 2. Blog
 3. Netradiční rozměry: Jak správně skladovat hutní materiál různých velikostí a tvarů?

Netradiční rozměry: Jak správně skladovat hutní materiál různých velikostí a tvarů?

Netradiční rozměry: Jak správně skladovat hutní materiál různých velikostí a tvarů?

Hutní materiál je specifický druh sortimentu, se kterým se na první pohled těžko manipuluje a ještě obtížněji se skladuje. Jeho váha a rozměry vyžadují odlišná řešení než u skladování palet.

Na základě dlouholeté praxe vám umíme poradit, jak jej správně skladovat, abyste dodrželi bezpečnost na pracovišti a zároveň naplno využili prostor vašeho skladu.

Starosti se skladováním

Hutní materiál se řadí mezi ty druhy sortimentu, které jsou, na rozdíl od klasických europalet, specifické svou délkou a váhou. Právě kovozpracující a dřevozpracující průmysl jsou dvě odvětví, ve kterých je důležité se zamyslet nad skladováním a manipulací s výrobky víc, než v jiných oblastech.

Víte, co všechno řadíme mezi hutní materiál?

Rozdělení hutního materiálu

Přirozeně sem zařazujeme výrobky/polotovary z kovu. Všechny se dají dále zpracovat do samostatného finálního produktu, nebo se stanou součástí různých staveb, exteriérového a interiérového nábytku, zábradlí, bran a podobně.

 • tyčový hutní materiál – sem patří tyčové profily s délkou 3 – 6 a 12m, které se dále   zpracovávají. Mohou to být tyče kruhové, čtvercové nebo ploché, a dále tyče různých průřezů (U, I, L atd.). Řadíme sem také  tažené tyče, buď kruhové, nebo čtvercové, resp. 6-hranné,
 • plošný materiál – různé typy plechů válcovaných za studena nebo za tepla. Zároveň sem patří také svařované sítě ze žebrovaného drátu (tzv. kari sítě),
 • trubky – svařované nebo bezešvé trubky, lešenářské a konstrukční trubky, izolované  trubky a jiné,
 • betonářské ocele – ty dále dělíme na betonářské ocele v tyčích (roxory) nebo ve svitcích a řadíme sem i válcovaný drát,
 • jiný hutní materiál – dráty, speciální profily, uzavřené profily, armokoše, výpalky z plechu, stříhaná ocel atd.

Oblast hutních materiálů je známa širokou škálou sortimentu, který je dobré mít systematicky rozdělený a díky tomu i rychle a pohodlně dostupný.

Jak skladovat materiál netradičních tvarů?

Netradiční rozměry: Jak správně skladovat hutní materiál různých velikostí a tvarů?

Řekněme si narovinu, materiál atypických tvarů se dá nejjednodušeji a nejpohodlněji skladovat i volně na zemi ve skladech nebo dvorech skladů. Uložíte ho ke stěnám nebo k plotu, jednoduše někam, kde možná nebude překážet.

Z hlediska bezpečnosti, manipulace a dalšího využití prostoru jde však jen o krátkodobé řešení.

Pro skladování materiálů, které svými rozměry převyšují standard, jsou ideálním řešením konzolové regály. Díky nim bude uložený materiál snadno dostupný a přehledně seřazený.

V závislosti na konstrukci regálů a typu skladovaného zboží můžete regály obsluhovat ručně nebo využít vysokozdvižný vozík.

Výhody konzolových regálů

Mezi hlavní výhody využití konzolových regálů patří:

 1. Univerzálnost – tím, že vodorovnou úložnou plochu nedělí žádné svislé sloupy, stává se regál univerzálním a je možné v něm skladovat různé délky a rozměry skladovaného materiálu téměř bez omezení. Kromě celých délek jednotlivých typů materiálů můžete mít tímto způsobem přehledně rozdělené i jejich odřezky.
 2. Přehledné rozdělení – Konzolové regály mohou mít libovolný počet vodorovných úrovní, přičemž každá úroveň může být určena pro jiný typ hutního materiálu. Pokud pracujete se širokou škálou materiálů, ale skladujete jen pár tyčí, plochu každé úrovně si sami rozdělíte dle potřeby. Vhodné je například předělení tyčí, která brání pomíchání materiálů, nebo využití různých vyjímatelných vaniček, do kterých materiál uložíte. Takto získáte přehled ve skladování a ušetříte místo.
 3. Flexibilita – konzolové regály projektujeme přímo na míru podle preferencí a potřeb zákazníka. Vysoká míra flexibility vám zaručí, že svoje skladové prostory využijete do posledního volného místa.

Využitelnost podle velikosti výrobního provozu

Netradiční rozměry: Jak správně skladovat hutní materiál různých velikostí a tvarů?

U nadrozměrných materiálů je třeba brát zřetel na jejich manipulaci do regálů. Proto byste měli vzít v úvahu i rozložení a umístění materiálů v prostoru.

menších provozech, jakými jsou zámečnické dílny, železářství nebo menší sklady, doporučujeme umístit konzolové regály na jednu stranu haly, aby bylo možné s materiálem bez problémů manipulovat.

Ve větších provozech, jako například skladech hutního materiálu, velkých výrobních halách a fabrikách, ve kterých se nachází mnoho lidí a skladuje množství zboží, doporučujeme vytvořit regálové řady.

Mezi dvěma regály přitom musí zůstat dostatek prostoru, aby se v nich mohl pohodlně pohybovat speciální všesměrový vysokozdvižný vozík, který se v těchto typech provozů pravidelně používá.

Vytvoříme vám regál na míru

Abychom spolehlivě uměli navrhnout, jak bude váš nový regál vypadat, potřebujeme znát:

 • váhu a rozměry nejtěžšího břemena
 • způsob, jakým budete regál obsluhovat (pokud to bude například pomocí vysokozdvižného vozíku, tak do jaké výšky umí tento vozík ukládat materiál?),
 • počet požadovaných ukládacích úrovní nad sebou,
 • důležité je, zvláště u přesných profilů, které jsou citlivé na deformaci, určit minimální počet podpor, na kterých bude materiál umístěný.

Neumíte si vybrat ten správný regál? Se všemi otázkami se můžete obrátit na nás.


Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku