Přejít k hlavnímu obsahu
load

Jaké typy palet jsou k dispozici na trhu?

ruzne typy palet ve sklade

Skladování zboží nám už od nepaměti ulehčují právě palety. V závislosti na povaze zboží a použití známe množství druhů, materiálů a rozměrů palet. Podívejme se na to, jaké základní typy palet existují na trhu a v jakých skladech najdou svoje uplatnění.

 

Co je paleta?

Pojďme si na úvod shrnout, co to vlastně ta paleta je. Jde o vyvýšenou plošinu, která slouží k přepravě a skladování zboží. Zespodu má tzv. lyžiny a design je navržen tak, aby bylo možné ji uchytit a zdvihnout pomocí vidlice vysokozdvižného vozíku.

Známe palety jednocestné až čtyřcestné, které je možné nabrat vozíkem s kterékoliv strany.

Palety nám poskytují množství výhod:

  • Ulehčují manipulaci se zbožím,
  • umožňují jeho kompaktnější uložení,
  • zjednodušují jeho balení a
  • umožňují efektivnější využití kapacity skladu.

Palety je možné ukládat na sebe nebo stohovat. Nejpoužívanějším typem palet jsou standardizované EUR palety s rozměry 120 x 80 x 14,4 cm.

Známe však mnoho dalších typů.

 

Typy palet podle materiálu

K výrobě palet se využívá více druhů materiálu, přičemž každý z nich má svoje výhody i nevýhody. Povaha materiálu určuje, do jakého skladového prostředí je paleta vhodná.

Ne všechny druhy jsou například vhodné do vlhkého prostředí či nízkých teplot: 

  1. Dřevěné - Palety ze dřeva patří k těm nejpoužívanějším. Svoji popularitu si získaly hlavně nízkou cenou výrobního materiálu. Vyrobit paletu ze dřeva je totiž levnější než například z plastu, na což jsou potřeba speciální technologie, stroje a formy. Nevýhodou dřevěných palet je, že nejsou vhodné do prostředí s vysokou vlhkostí nebo vysokou teplotou. Můžou též podléhat škůdcům.
  2. Plastové - Plastové palety jsou dražší než ty dřevěné, ale mají mnoho předností. Jsou odolné vůči vlhkosti, vodě, škůdcům, chemikáliím i minusovým teplotám. Obvykle se vyrábějí z termoplastických polymerů a mají hladký povrch. Jsou proto snadno umyvatelné a vhodné i do prostředí s vyššími nároky na hygienu.
  3. Kovové - Kovové palety jsou nepochybně nejdražším skladovým řešením. Odvděčí se však dlouhou životností, vysokou odolností, pevností i vysokou nosností. Obvykle jsou vyrobeny z ocelového plechu. Bez vhodné povrchové úpravy můžou podléhat korozi. Nevýhodou je též vysoká váha palet. Kromě „klasických“ kovových palet známe i ohradové palety či boxy.
  4. Lisované - Posledním typem jsou lisované INKA palety, které jsou vyrobeny z recyklovaných dřevěných pilin. Ty se spojují lepidlem a při vysokém tlaku a teplotě lisují do forem. Výhodou těchto palet je nízká hmotnost i ekonomická cena, díky čemuž pomůžou optimalizovat vaše náklady. Prázdné palety je možné stohovat.

Také jestvují palety na jednorázové použití i na opakované použití, které slouží až do vyřazení nebo zničení.

 

Typy palet podle konstrukce

Podle provedení nebo konstrukce můžeme palety rozdělit do několika druhů. Abyste si do vašeho skladu mohli zvolit ten nejlepší typ, musíte vzít v úvahu rozdíly v jejich budoucím použití.

 

1. Otevřené palety (EURO palety)

typ palety euro

Známe je i jako Europalety. Jejich hlavním charakteristickým znakem je, že jejich design vám umožňuje vzít je z kterékoliv strany. Nejpopulárnější jsou v Evropě, a proto také dostaly druhý název Europalety. Je pravda, že takové palety nejsou moc oblíbené ve Spojeném království a Irsku.

Tyto palety jsou navrženy ve formě bloku, na dně kterého jsou na obou stranách a ve středu pásy, což umožňuje jejich zdvihání ze všech čtyř stran. Manipulace s nákladem je tedy výrazně zjednodušena, protože s takovými paletami můžou pracovat téměř všechny modely nakladačů.

 

2. Blokové palety

blokova paleta

Známe je i jako GKN palety. Po obvodu jsou vybaveny spodní lištou. Jejich design je blokový, kromě spodní lišty na všech stranách je lišta i ve středu. Takové palety je možné odebírat z kterékoliv strany pomocí vidlic nebo jiného typu zařízení.

Pro snadnější posouvání palety po regálu se používá plošné broušení. Největší distribuce této palety je ve Spojeném království.

 

3. Podlouhlé palety

podélna paleta

Pro tyto palety existuje několik dalších názvů: stringer, grocery, block, palety se spodní lištou, v Americe se jim říká GMA palety a v Kanadě CPC palety. Konstrukce těchto palet je bloková, na boku je podlouhlá lišta, na které jsou vytvořeny výřezy speciálně pro vidlice.

V případě potřeby se dají sebrat vidlemi ze všech čtyř stran. K přemísťování těchto palet v horizontální rovině můžete použít elektrické i manuální modely vašeho skladového vybavení.

Ve větším množství se tyto palety používají v Asii, Africe a Severní Americe.

 

4. Uzavřené palety

uzavrena paleta blokova

Tyto palety se odebírají vidlicemi pouze ze dvou stran. Jejich design je blokový, vybavený lamelami na boku a ve středu. S těmito paletami může pracovat jakýkoliv model skladového zařízení, s výjimkou těch s podpůrnými lyžinami.

Tyto palety jsou též nejvíc používány v Asii a Africe.

 

5. Válečkové palety

Jsou to nakládací kontejnery nebo válečkové kontejnery. Jde o konstrukce vyrobené z kovu, vybavené válečky a bočními kolejnicemi. Díky kolečkům je možné je přesunovat po rovných podlažích nejen pomocí zařízení, ale i ručně. Prázdné palety se snadno skládají a přepravují.

Zpravidla se používají při každodenní práci v dílnách ve výrobě s různými díly.

 

Typy Europalet

europaleta

Nejrozšířenějším druhem transportních palet jsou Europalety. Jde o palety vyrobené z desek z různých typů dřeva, např. smrku či dubu. Mají standardizované rozměry 120 x 80 x 14,4 cm. Jejich maximální nosnost je 1 500 kg a hmotnost prázdné palety se pohybuje od 20 do 24 kg.

Všechny europalety jsou tzv. čtyřcestné, je tedy možné je nabrat vysokozdvižným vozíkem ze všech stran, což výrazně ulehčuje manipulaci se zbožím.

Europalety jsou tzv. výměnné palety.

Je tak možné používat je opakovaně a v rámci dodavatelského řetězce neustále kolují. Znamená to, že vyložené palety se např. nevracejí zpět dodavateli, ale opět se použijí k naložení jiného zboží. Dají se používat, až dokud to jejich stav dovolí, je možné je též opravovat.

Následně se třídí podle stupně opotřebení. Právo na prodej, odkup či opravu palet však mají pouze certifikované společnosti. Každá europaleta musí být označena vypálenou značkou EUR nebo EPAL podle norem European Pallet Association. Zároveň má také certifikát ISO.

Na samotné paletě najdeme též kód autorizovaného výrobce konkrétní palety.

 

Podle kvality můžeme europalety rozdělit na:

  1. Europaleta A - Úplně nová nebo jen krátce používaná paleta, která nejeví známky opotřebení či poškození. Desky mají ostré hrany, barva dřeva je světlá, čistá a bez skvrn.
  2. Europaleta B - Používaná paleta, která už může jevit známky opotřebení či dokonce poškození. Dřevo může obsahovat skvrny, znečistění či odřeniny. Může jít o už opravovanou paletu.
  3. Europaleta C - Jde o paletu, která byla vyřazena z oběhu a před dalším použitím musí být opravena.

 

Podle rozměrů můžeme europalety rozdělit na:

  • Europaleta 1 - Paleta s rozměry 120 x 80 x 14,4 cm
  • Europaleta 2 - Paleta s rozměry 120 x 100 x 14,4 cm
  • Europaleta 3 - Paleta s rozměry 100 x 120 x 14,4 cm
  • Europaleta 6 - Paleta s rozměry 80 x 60 x 14,4 cm

 

Palety a jejich uložení do regálů

Ať už dřevěné, plastové nebo kovové, palety jsou nenahraditelnou součástí skladové logistiky, bez které by už obchodní svět nedokázal fungovat. Při jejich výběru však nezapomeňte zohlednit i jejich uložení do regálů.

Je přitom potřeba rozlišovat palety nosné, tedy ty, které je možné založit do paletového regálu na nosníkový pár bez nutnosti doplnění paletové buňky, např. ocelovým roštem nebo jiným typem výplně. Tento požadavek splňují standardně Europalety.

Rozměru palety se přizpůsobuje i rozměr paletové buňky, tedy její šířka, hloubka a výška.

Europaleta s hloubkou 120 cm se ideálně zakládá do regálu s hloubkou 110 cm tak, aby byl přesah palety přes regál vpředu i vzadu přibližně stejný.

Mezera mezi jednotlivými paletami uloženými v regálové buňce by měla být ideálně 7,5 cm, stejně jako mezera nad paletou, resp. zbožím na ní uloženým a spodní hranou dalšího nosníkového páru (prostor na přizvednutí palety).

S měnící se výškou paletového regálu se tyto tolerance mění a rozměry zvětšují.

Třeba též dbát na správnou polohu zboží na paletě s těžištěm ve středu tak, aby byla paleta vyvážená, a při ukládání do regálové buňky je potřeba dbát na rovnoměrné rozložení hmotnosti.

Standardní rozměry většiny výrobců paletových regálů vycházejí z rozměru Europalety 1 (120 x 80 x 14,4 cm), takže na uložení např. tří palet vedle sebe slouží buňka s délkou 2700 mm. Pokud máte zboží s nestandardním rozměrem palety, třeba na to myslet už při navrhování regálu.

Taktéž je potřeba počítat i s možným přesahem zboží přes půdorys palety.

 


Kontaktujte nás