Přejít k hlavnímu obsahu
load

Jak skladovat dřevo a dřevěný materiál?

Jak skladovat dřevo a dřevěný materiál?

Materiál ze dřeva zahrnuje širokou škálu produktů od surového dřeva, až po různé deskové materiály, pracovní desky nebo obkladové panely a podlahy. Jako jsou tyto produkty skladovány? Co všechno je z hlediska logistiky nutné zohlednit?

Právě na tyto otázky bychom měli najít odpověď v následujících řádcích.

Typy dřevěných materiálů

Do základní kategorie materiálů ze dřeva můžeme zařadit řezivo nebo hranoly v syrovém stavu. Ve většině případů se jedná o surové dřevo, které po omezenou dobu dobře snáší slunce i dešťové srážky.

Surové dřevo se skladuje v délce od 6 do 8 metrů a jeho délce odpovídá i způsob jeho skladování.

Řezivo se většinou skládá do dlouhých řad ve výši 3 až 4 metrů na zpevněném povrchu, ve volném prostranství. Co je podle názorů odborníků nejlevnější řešení. Přesto se ale dá skladovat i na konzolových regálech, které si ještě přiblížíme.

Výši skladovaného materiálu určuje zdvih použité manipulační uličky a kvalita povrchu prostranství v návaznosti na stabilitu skladovaného řeziva.

Optimalizace prostoru s ohledem na materiál

Mezi řadami bývá vytvořena ulička přibližně 2,5 metru a při manipulaci se dřevem slouží boční zakládací vozík, což je jedno z poměrně jednodušších řešení, bez použití regálových technologií. Finančně náročný není ani typ manipulační techniky.

K nevýhodám tohoto skladového řešení patří především omezená výška skladování způsobena nižší stabilitou skladovaného řeziva.

Kvalitu takto uloženého dřeva může ovlivnit i počasí, čemuž lze předejít vysokou obratností a dobrými logistickými toky. Firma, která se takovým skladováním zabývá musí počítat s vyšší cenou za skladovanou plochu.

Dřevo pod střechu

Řezivo může být skladovány také v konzolových regálech. Ty dosahují výšky až 8-10 metrů přičemž uličky mezi nimi, by měly být široké přibližně 2,3 metru.

Regálovou konstrukci je možné v tomto případě použít jako nosnou konstrukci pro provedení zastřešení a zapláštenia soustavy konzolových regálů.


Vyberte si z našich řešení pro dřevěný materiál