Přejít k hlavnímu obsahu
load

Jak ovlivňuje způsob skladování výběr regálů?

Vybrat vhodné typy regálů a navrhnout jejich efektivní rozložení ve skladu není nikdy jednoduchý úkol. Je třeba myslet na mnoho věcí a v případě, že na některou z nich zapomenete, může být efektivita skladování a manipulace se zbožím rázem narušena. V článku vám poradíme, na co myslet při návrhu skladu a jaké zásady je třeba dodržovat.

Regály v sklade

 

Skladování a manipulace se zbožím

Prvním krokem při návrhu skladu by měla být odpověď na otázku, jak vlastně budeme se zbožím manipulovat. Zpravidla známe dva způsoby:

 

Ruční manipulace se zbožím

Pokud plánujete sklad s položkami, se kterými budete manipulovat výhradně ručně a v malém množství, určitě doporučujeme použít klasické policové regály. Jejich nespornou výhodou je nejen jednoduchá a rychlá montáž, ale i možnost přizpůsobení výšky jednotlivých polic podle potřeby, a to bez nutnosti šroubování.

Díky doplňkovým komponentům jsou variabilní a je možné upravovat jejich délku tak, aby vyplnily daný prostor co nejefektivněji. Nosnost jednoho rámu je od 1100 kg a je možné si navolit výšku až 8 metrů. Naše policové regály jsou navíc bezpečné, vyráběné z certifikovaných ocelí a v souladu se všemi platnými bezpečnostními normami a předpisy. Pozinkovaná povrchová úprava jim zároveň zaručuje dlouhou životnost a ochranu před poškozením.

 

Manipulace se zbožím pomocí vysokozdvižného vozíku (VZV)

Pokud se ve vašem skladu bude střídat nadrozměrné zboží nebo zboží uložené na paletách a ve větším množství, pak je použití vysokozdvižného vozíku nutností. V takovém případě je třeba zvážit, jaké druhy zboží budete skladovat a podle toho vybírat regály.

Pokud budete mít ve skladě zboží uložené na standardních paletách, je logické použít paletové regály. Pokud ale skladujete nadrozměrné zboží (například dřevotřískové tabule) nebo zboží z hutního tyčového materiálu (ocelové profily, dřevěné hranoly a desky), použijte konzolové regály. Totéž platí i pro palety nestandardního rozměru. Konzolové regály mají totiž obrovskou výhodu v tom, že jsou navrhovány přímo na míru konkrétním potřebám zákazníka, a to nejen s ohledem na rozměry, ale i nosnost a konstrukci.

Berte ale v potaz, že každý vysokozdvižný vozík (VZV) vyžaduje jinou manipulační uličku, a to nejen v závislosti na druhu VZV, ale také na druhu zboží. Níže najdete základní, resp. orientační šířky uliček při manipulaci s europaletami. Přesné rozměry je nutné konzultovat přímo s výrobcem VZV.

Všeobecně platí, že:

  • ručnímu „paleťáku" stačí ulička se šířkou 2 m,

  • ručně řízený elektricky VZV potřebuje uličku cca od 2,4 m do 2,8 m,

  • čelní VZV 3kolový cca od 3 m do 3,3 m,

  • čelní VZV 4kolový cca od 4 m do 4,5 m,

  • VZV typu retrak cca. od 2,7 m do 3,2 m (je vhodný do logistických center apod.)

  • systémový VZV cca. 1,8 m (je vhodný do logistických center apod.).

 

Jak ovlivňuje způsob skladování výběr regálů?

Prostorové možnosti při skladování zboží
Když už víte, jaké zboží budete skladovat a jak s ním budete manipulovat, je třeba zvolit typ regálů, které použijete na uskladnění zboží. Na výběr máte prakticky z 3 možností:

 

 

Stacionární regály

Pokud víte, že máte dostatečně velký sklad na to, abyste použili stacionární regály, máte vyhráno. Musíte si jen vhodně rozvrhnout uličky a vybrat správné komponenty. S tím vám samozřejmě rádi pomůžeme.
Jednou z velkých výhod takového skladu je, že máte každou paletu 100% přístupnou, a to  kdykoliv.

 

Mobilní regály

Mobilní regály jsou fantastickou možností, jak využít prostor skladu na maximum a zároveň neplýtvat místem. Dokonce i v případě malého skladu dokážete uskladnit velké množství zboží, na které byste při použití klasických regálů neměli místo.

Výhoda mobilních či posuvných regálů spočívá v jejich unikátní konstrukci. Skládají se z jednoho bloku, přičemž jeho jednotlivé části je možné posouvat po kolejničkách a vytvářet tak mezi nimi uličku na libovolném místě. To se děje buď ručně, v případě policových mobilních regálů, nebo pomocí soustavy elektromotorů jako v případě konzolových a paletových mobilních regálů. Implementace systému mobilních regálů dokáže zvětšit kapacitu skladu téměř o dvojnásobek, a to jen za zlomek nákladů, které by bylo nutné vynaložit na nový sklad.

 

Systém mobilních regálů je běžně vyráběný na míru, je bezpečný a z trvanlivého materiálu. Má široké možnosti využití, je to skvělá volba pro archivy, mrazírenský nebo chladírenský průmysl, skladování různých kovových nebo dřevěných profilů či desek a výborně se hodí i na přísun materiálu k výrobní lince.

Jak ovlivňuje způsob skladování výběr regálů?

 

 

Patrový sklad

Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete použít mobilní regály, je možné, v případě skladů s vysokým stropem, vybudovat patrový sklad. Platí to pro všechny typy regálů, běžné policové a paletové, ale i pro speciální a náročné aplikace s unikátními tvarovými konstrukcemi a vysokými nároky na nosnost.

Jak ovlivňuje způsob skladování výběr regálů?

Patrové sklady jsou dvou nebo třípatrové regálové konstrukce umožňující efektivnější využití kapacity skladu. Vytvoření dalšího patra získáte buď nový pracovný prostor, nebo místo pro další police na uskladnění zboží. S výstavbou patrového skladu můžete počítat i do budoucna. Jen musíte napřed připravit přízemí.

Celá konstrukce skladu je vybudována s ohledem na dodržování bezpečnostních zásad a předpisů. Všechny patrové sklady jsou proto vybavené schody se zábradlím. Pokud jsou vyráběny na míru podle potřeb skladu, tak například podlahy mohou být vyrobeny z dřevotřískových desek, plechových podlahových panelů nebo průhledných pororoštů.

Při návrhu skladu je nejlepší obrátit se na odborníky, kteří s nimi mají četné zkušenosti. Nejenže vám v REGALSISTEM změříme váš skladový prostor a vytvoříme návrh zdarma, ještě k tomu vám poradíme, jak váš sklad vylepšit.


Přečtěte si více tipovat o skladování