Přejít k hlavnímu obsahu
load

Konzolové regály- Pata, sloup a konzola

Stromkové nebo také konzolové regály nacházejí uplatnění především při skladování tyčového a deskového materiálu. Lze je využít také ke skladování objemných svitků materiálu a podobně. Při návrhu konzolového regálu je nutné zvážit rozměry, hmotnost jakož i tuhost materiálu, který má být skladován. Podívejme se blíže, jak takový konzolový regál ve skutečnosti vypadá.
 
Základ konzolového regálu
 
Základem konzolového regálu  je pata, která je jakýmsi základním nosným prvkem. K ní je připevněn sloup na kterém jsou připevněny konzoly. Ty slouží k ukládání materiálu. Konzoly jsou téměř vždy ve vodorovné poloze a pro výpočet nosnosti se předpokládá jejich rovnoměrné zatížení. Materiál je možné položit i na samotné paty regálu a tak mohou sloužit jako základní skladovací úroveň.
 
Uchycení konzolí k sloupu bývá často realizováno šroubovacími spoji. Na trhu je možné najít i upnutí prostřednictvím Klema. Pomocí nich lze nastavit vyšší úložnou úroveň libovolně. Pro navenek jednoduchou přestavbu je však odborníci z bezpečnostních důvodů doporučují svěřit pouze do rukou odbornému technikovi dodavatelů regálů.
 
 
Konzolové regály- Pata, sloup a konzola
 
Variabilní konzole
 
Sloupy a paty se většinou vyrábějí z válcových ocelových profilů a jejich velikost je určena konfigurací a zatížením regálu. Větší variabilita existuje v rámci konzolí. Při nich můžete najít různé profily od čtverečních, trubkových až po U- profily.
 
Volba typu profilu závisí od toho, co konkrétně chcete skladovat a také od toho, jakým způsobem to chcete ukládat. Při konstrukci konzolových regálů, by se nemělo zapomínat také na křížové výztuhy, které zajišťují stabilitu samotného regálu resp. jeho odolnost vůči vnějším vlivům.
 
 Křížové výztuhy není nutné instalovat mezi všechny sousední sloupy. Jejich počet se určuje na základě statických výpočtů, podle specifické konfigurace daného regálu.